08.04 2022

Sprawdź, jakie rozwiązania gwarantują wysoką jakość sianokiszonki oraz niższe koszty

Leider ist der Eintrag nur auf Polnisch verfügbar. Der Inhalt wird unten in einer verfügbaren Sprache angezeigt. Klicken Sie auf den Link, um die aktuelle Sprache zu ändern.

Sprawdź, jakie rozwiązania gwarantują wysoką jakość sianokiszonki oraz niższe koszty

Trudne warunki pogodowe, w tym susza, spowodowana wciąż zmieniającym się klimatem zmuszają rolników do ciągłego szukania rozwiązań na polepszenie jakości zbieranej paszy. Przyjrzyjmy się dostępnym rozwiązaniom technologicznym w maszynach zielonkowych zapewniających wysoką jakość zbieranej paszy już na etapie koszenia, przetrząsania, zgrabiania czy prasowania.

 

„Hodowcy od kilku lat często zmagają się z krótkimi oknami pogodowymi oraz mniejszą liczbą pokosów, czy niższym plonem zebranej paszy zielonej” – mówi ekspert CLAAS, Patryk Piontek – „Dlatego też projektując maszyny do zbioru pasz dużą uwagę przykładamy do rozwiązań technologicznych, które wspierają rolników właśnie w tym wymiarze” – dodaje.

 

Maksymalna wydajność i mniejsze zużycie

Seria kosiarek CLAAS DISCO została wyposażona w hydropneumatyczny system odciążający ACTIVE FLOAT. Zależnie od modelu kosiarki jest on montowany seryjnie bądź dostępny opcjonalnie zamiast odciążenia sprężynowego. Masa kosiarki jest przy tym przenoszona na ciągnik, a tym samym nie niszczy darni. „Dla wielu rolników największą zaletą jest jednak czyste cięcie i wpływ systemu na zużycie paliwa przez pracujący z kosiarką ciągnik” – komentuje Piontek. Dzięki systemowi odciążenia ACTIVE FLOAT można obniżyć zawartość surowego popiołu o 17%. Dodatkowo zużycie paliwa zmniejsza się o 2,5%. Poprzez obniżenie liczby obrotów WOM do 850 obr./min można zmniejszyć zużycie paliwa o kolejne 16%.

 

Warto też tutaj wspomnieć, że zależnie od warunków pracy wszystkie kosiarki CLAAS DISCO mogą pracować również z liczbą obrotów WOM zredukowaną do 850 obr./min. Takie rozwiązanie wyraźnie zmniejsza zużycie paliwa. Oszczędności te zostały potwierdzone w praktyce podczas niezależnych testów – gdzie zaobserwowano spadek zużycia paliwa na poziomie od około 0,4l, aż do 1l na hektar.

Większe zapotrzebowanie na moc, ale i dodatkowe korzyści

Zwiększenie jakości paszy możemy także uzyskać na etapie jej zbierania i prasowania w baloty. Prasy zwijające CLAAS VARIANT i ROLLANT zostały wyposażone w system ROTO CUT. Jak mówi Patryk Piontek – „Co prawda zwiększają one zapotrzebowanie na moc o około 10%, ale w zamian dostajemy dodatkowe korzyści”. Specjalny system cięcia zapewnia lepszą jakość paszy dla przeżuwaczy, wysoką gęstość balotów, a co za tym idzie lepszą fermentację kiszonki. „Drobniej pocięta pasza pozwala także na łatwiejsze mieszanie i szybsze przygotowanie dawek żywieniowych w wozie paszowym” – dodaje ekspert CLAAS.

Mimo zwiększonego zapotrzebowania na moc, przy zastosowaniu ROTO CUT otrzymujemy mniej balotów na hektar – możemy dzięki temu zredukować koszty transportu i owijania. Co zrekompensuje nam wzrost kosztów paliwa pracy prasą z ROTO CUT. Dla jeszcze większych oszczędności, wielu rolników decyduje się na zakup używanych maszyn rolniczych CLAAS, które dostępne są w naszym sklepie.

 

Większa siła zgniotu przy tej samej mocy

Zobacz również: Zaoszczędź paliwo podczas pracy sieczkarnią

W prasach CLAAS ROLANT zastosowany został system MPS. Jak komentuje Patryk Piontek – „Rozwiązanie to pozwala nam uzyskać bardziej zagęszczone i mocniej sprasowane baloty. Nie potrzebujemy do tego większego mocy ciągnika”. W momencie rozpoczęcia formowania balotu trzy walce MPS znajdują się wewnątrz komory prasującej. Zwiększający się balot w komorze wypycha MPS ku górze aż do położenia krańcowego. Zalety: dzięki temu balot obraca się od samego początku i jest zagęszczany już od 90 cm. W ten sposób można uzyskiwać mocno zagęszczone baloty nawet przy wysokiej prędkości jazdy. Przy zastosowaniu MPS otrzymujemy mniej balotów na hektar – możemy dzięki temu zredukować koszty transportu i owijania.

 

Nowoczesna technika maszyn CLAAS oferuje wiele rozwiązań polepszenia jakości paszy. Warto o tym pamiętać, gdyż obecnie podstawą żywienia w hodowli przeżuwaczy są pasze przygotowane z kiszonek i sianokiszonek.

 

Autoryzowany dealer

Uniqa
Claas
Luvena
PZU
Dd
TUW
Pichon
Maschio
Amazone
Rol-ex
Husqvarna
Pronar
Horsch
Kingspan
Anwil
Uniqa
Claas
Luvena
PZU
Dd
TUW
Pichon
Maschio
Amazone
Rol-ex
Husqvarna
Pronar
Horsch
Kingspan
Anwil