25.10 2022

Na co zwracać uwagę przy zakupie używanej kosiarki rotacyjnej?

kosiarka rotacyjna

Każdy właściciel trawnika – zarówno małego skrawka, jak i również dużego areału – musi się liczyć z koniecznością regularnego koszenia trawy. Taka pielęgnacja wymaga zaangażowania sporej ilości czasu oraz pracy. Aby szybciej uzyskać estetyczny wygląd murawy, niezbędne jest wykorzystanie dobrej kosiarki – najlepiej rotacyjnej. Czym się kierować przy zakupie sprzętu?

Wielkość trawnika ma znaczenie

Kosiarka powinna być przede wszystkim dostosowana do wielkości trawnika. Przy małych powierzchniach można wykorzystać ręczną kosiarkę, która nie wymaga zasilania. Jej dodatkową zaletą jest łatwa eksploatacja i cicha praca. Większy trawnik będzie wymagał zastosowania kosiarki jeżdżącej, wspomaganej zasilaniem elektrycznym lub akumulatorem. Modele elektryczne są ciche i nie wytwarzają spalin, ale ograniczeniem ich wykorzystania jest wysokość trawy – nie radzą sobie, gdy jest za wysoka. Przy bardzo dużych powierzchniach warto zainwestować w kosiarkę spalinową, której nie ogranicza długość kabla. Obecność oleju i benzyny generuje powstanie spalin. Urządzenie jest przy tym dość głośne i ciężkie, ale przy tym jest w stanie skosić bardzo wysoką trawę.

Nowa, czy może używana?

Największy wybór maszyn jest wśród kosiarek rotacyjnych – zarówno modeli używanych, jak i również nowych. W  kosiarkach z rotacją wirujący nóż uderza z dużą siłą w źdźbła trawy i je odrywa. Aby sprzęt działał skutecznie i dawał konkretne efekty, ważna jest, ilość ostrzy. Decydując się na zakup modelu używanego, należy także zwrócić szczególną uwagę na ich ostrość, ponieważ jej brak prowadzi do widocznego postrzępienia poszczególnych źdźbeł. A to przyczynia się do przysychania końcówek i ich żółknięcia. Z tego powodu, decydując się na zakup modelu używanego, warto udać się do sprawdzonego sklepu z maszynami rolniczymi, który przed odsprzedażą dokładnie sprawdza sprzęt.

Autoryzowany dealer

Uniqa
Claas
Luvena
PZU
Dd
TUW
Pichon
Maschio
Amazone
Rol-ex
Husqvarna
Pronar
Horsch
Kingspan
Anwil
Uniqa
Claas
Luvena
PZU
Dd
TUW
Pichon
Maschio
Amazone
Rol-ex
Husqvarna
Pronar
Horsch
Kingspan
Anwil