02.02 2023

Jak przygotować maszyny rolnicze do sezonu?

dwa ciągniki na polu

Sezon wiosenny to dla rolników czas rozpoczęcia wzmożonych prac. Trzeba się do nich właściwie przygotować, a to oznacza konieczność przeprowadzenia przeglądu maszyn. Po okresie zimowego przestoju wymagają one nieco uwagi. Dowiedz się, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę!

Najważniejsze układy maszyn rolniczych

Wszystkie sprzęty rolnicze, które przez dłuższy czas stały nieużywane, należy dokładnie wyczyścić. Czynność tę można przeprowadzić za pomocą wody lub sprężonego powietrza. Dzięki temu poprawi się komfort ich użytkowania, a jednocześnie łatwiej będzie ustalić stan techniczny urządzeń. Należy sprawdzić ogumienie wszystkich pojazdów, dopompować koła, a te bardzo zniszczone, wymienić.

Bardzo ważne jest dokładne sprawdzenie układu hydraulicznego oraz hamulcowego. W przypadku zdiagnozowania awarii warto powierzyć swój sprzęt rolniczy profesjonalistom. Serwisant maszyn rolniczych zdiagnozuje problem i usunie jego przyczyny. Warto również zwrócić uwagę na stan płynów eksploatacyjnych i sprawdzić, czy nie pojawiły się wycieki. Dobrym pomysłem jest wykonanie przeglądu okablowania, gdyż to jest szczególnie narażone na atak gryzoni.

Filtry, oleje oraz akumulatory

Bezawaryjna praca maszyn rolniczych jest również zależna od prawidłowego poziomu olejów oraz sprawnych, czystych filtrów. Jeśli w danym pojeździe zainstalowano klimatyzację, należy ją również sprawdzić. To ważne, gdyż system ten, jak wiele innych, intensywnie pracuje wiosną i latem. Jego dobry stan techniczny przekłada się na efektywność i komfort pracy.

Maszyny takie jak pługi, agregaty, kultywatory oraz siewniki powinny zostać zabezpieczone smarem, który zapobiegnie korozji. Jeśli w urządzeniu są pasy, należy sprawdzić, czy nie popękały lub nie zostały zniszczone przez szkodniki.

Autoryzowany dealer

Uniqa
Claas
Luvena
PZU
Dd
TUW
Pichon
Maschio
Amazone
Rol-ex
Husqvarna
Pronar
Horsch
Kingspan
Anwil
Uniqa
Claas
Luvena
PZU
Dd
TUW
Pichon
Maschio
Amazone
Rol-ex
Husqvarna
Pronar
Horsch
Kingspan
Anwil