Jak powinien wyglądać prawidłowy oprysk?
Oprysk polega na opryskiwaniu roślin substancją chemiczną. Dzisiaj metody ochrony roślin są właśnie oparte w 95% na oprysku. Wszystkim nam zależy, aby pryskać tylko tam, gdzie jest to konieczne i jednocześnie jak najbardziej bezpieczne dla otoczenia. Rozwiązania konstrukcyjne opryskiwaczy są bardzo zaawansowane. Maksymalizują skuteczność oraz efektywność. I oczywiście ograniczają negatywny wpływ oprysku na środowisko. A jak wykonać prawidłowy oprysk?
Na co zwrócić uwagę, przygotowując oprysk?
Warunki pogodowe podczas przeprowadzania oprysku zmieniają się dynamicznie, co utrudnia wykonanie optymalnego oprysku. Inną trudnością są coraz nowsze i bardziej niebezpieczne choroby. Najważniejszym elementem oprysku jest dostarczenie odpowiedniej dawki nawozu. Za to głównie odpowiada opryskiwacz i zawieszenie belki polowej. Duże znaczenie ma oczywiście dobór odpowiednich środków ochrony roślin.
Warunki pogodowe podczas przeprowadzania oprysku
Średnicę kropel dobiera się do prędkości wiatru i stosowanego rodzaju środka do ochrony. Regulując ciśnienie cieczy możemy otrzymać krople o większej lub mniejszej średnicy. Wielkość ciśnienia wpływa również na kąt rozpylenia. Pora dnia ma znaczenie. Najlepszym czasem na wykonywanie oprysków jest wczesny ranek lub późne popołudnie. Opryskiwanie w pełnym słońcu może przynieść efekt odwrotny. Rośliny ulegną poparzeniu i zniszczeniu.
Jak zadbać o rozpylacze do oprysków?
Zobacz również: Jakie są podstawowe zalety siewu agregatem?
Rozpylacze jak każde narzędzie zużywa się. Dlatego należy je regularnie czyścić. Zapchane otwory będą powodowały nieregularne rozpylanie cieczy. Co jakiś czas należy również taki sprzęt wymienić. Są jeszcze tzw. korpusy wielopozycyjne. Dzięki nim można dostosować rodzaj rozpylacza do rodzaju uprawy i warunków oraz nie tracić czasu na wymianę dysz.