15.04 2022

ABC środków ochrony roślin – co warto wiedzieć?

opryskiwanie pola

Środki ochrony roślin muszą być stosowane w odpowiedni sposób, aby ich wykorzystanie przyniosło oczekiwany efekt. O czym w tym przypadku koniecznie trzeba pamiętać? Zachęcamy do lektury.

Jak stosować środki ochrony roślin?

Nawet preparaty zawierające te same substancje, mogą być użytkowane w zupełnie inny sposób. Dlatego też istotne znaczenie ma to, aby przed zaaplikowaniem koniecznie zapoznać się z zaleceniami producenta w zakresie użytkowania. Chodzi bowiem nie tylko o efektywne, ale i bezpieczne stosowanie tego typu preparatów, co będzie miało wpływ również na bezpieczeństwo zebranej później żywności.

Odpowiednia pora stosowania środków ochrony roślin

Doświadczeni rolnicy doskonale wiedzą, że kluczem w przypadku preparatów takich jak środki ochrony roślin jest pora ich aplikacji. Należy unikać więc zabiegów z ich wykorzystaniem w przypadku wietrznej oraz deszczowej pogody. W większości przypadków trzeba też odczekać, aby móc ponownie wrócić na pole.

Bezpieczeństwo ludzi a środki ochrony roślin

Środki ochrony roślin w nadmiernych ilościach mogą być też szkodliwe dla ludzi. Dlatego też operatorzy maszyn podczas aplikacji powinni być odpowiednio zabezpieczeni przy użyciu odzieży ochronnej. Koniecznie trzeba zastosować więc odpowiednie ubranie, a także chronić błony śluzowe, aby uniknąć kontaktu z niebezpiecznymi składnikami zawartymi w takich preparatach.

Odpowiednie warunki przechowywania środków ochrony roślin

Zobacz również: Usługi rolnicze polecane dla małych gospodarstw

Znaczenie w przypadku tego typu preparatów ma również to, aby w zalecany sposób je przechowywać. Zasady te mogą być różne w przypadku konkretnych środków, dlatego też ponownie koniecznie trzeba zapoznać się z zaleceniami producenta. W większości sytuacji kluczowe znaczenie ma jednak adekwatna wilgotność w pomieszczeniu tak, aby nie doprowadzić do zbrylenia się środków ochrony roślin oraz utraty ich właściwości chemicznych.

Jak doskonale widać, w przypadku środków ochrony roślin znaczenie ma wiele czynników, od ich stosowania, aż po odpowiednie przechowywanie. Jeśli szukasz firmy zajmującej się ich sprzedażą, to koniecznie się z nami skontaktuj.

Autoryzowany dealer

Uniqa
Claas
Luvena
PZU
Dd
TUW
Pichon
Maschio
Amazone
Rol-ex
Husqvarna
Pronar
Horsch
Kingspan
Anwil
Uniqa
Claas
Luvena
PZU
Dd
TUW
Pichon
Maschio
Amazone
Rol-ex
Husqvarna
Pronar
Horsch
Kingspan
Anwil